درباره ما

درباره شرکت تعاونی قزل گل قاضی‌جهان

فعالیت های شرکت تعاونی قزل گل قاضی جهان در زمینه گزینش و اصلاح درختان میوه مرغوب از سال ۱۳۷۴ شروع گردید. هدف شرکت تعاونی قزل گل گزینش درختان گردوی مطلوب، پربار، سازگار و مناسب برای آذربایجان بود.
یکی از بزرگ ترین مشکلات محصولات باغی که همواره مطرح می‌باشد، سرمازدگی بهاره درختان به علت تغییرات اقلیمی است که همه ساله گریبانگیر کشاورزان و باغبانان بوده و این پدیده در سایر کشورها مثل ترکیه، آمریکا، چین اتفاق می افتد. به منظور حل اساسی مشکل سرمازدگی بهاره، درخت گردو انتخاب شد چون گردو یکی از گونه‌های بسیار آسیب پذیر ناشی از سرمازدگی بهاره می‌باشد.
خوشبختانه پس از مطالعات بسیار گسترده در طول سال های ۱۳۷۴ تاکنون به گشت و گذار در باغات منطقه شمال غرب کشور و به خصوص آذربایجان شرقی اقدام شد. از زمان شروع فعالیت همراه با گردش در باغات گردو و گزینش پایه‌های بومی در شهرستان‌های آذزشهر، اسکو، عجب شیر، مراغه و … همزمان اقدام به کشت نژادهای خارجی مثل ‌هارتلی، چرز انگلیس، فرانکفورت فرانسه، چندلر آمریکا و … به منظور ارزیابی و مقایسه با نژادهای بومی اقدام گردید.
پس از سالها تلاش مستمر در شناسایی، گزینش، کشت و ارزیابی مجدد، انجام آزمایشات و تست‌های لازم صورت گرفت. سرانجام تلاش‌ها نتیجه داد و ۸ ژنوتیپ‌ آپومیکس با قابلیت باردهی مجدد پس از سرمازدگی بهاره تکثیر شدند. در ژنوتیپ‌های گزینش شده علاوه بر این بر باردهی مجدد ۱۷ فاکتور درصد مغز، ضخامت پوسته چوبی، اندازه میوه، رنگ مغز، فاصله بین پوسته و مغز، عملکرد محصول، کیفیت مغز و … مورد سنجش و ارزیابی قرار گرفته و ژنوتیپ‌های برتر برای مناطق مختلف اعم از دشت‌ها، ارتفاغات و اقلیم‌های مختلف گرمسیر و سردسیر انتخاب شده است.

فعالیت‌ها و خدمات شرکت قزل گل

این شرکت تعاونی، دارای نهالستان علمی – تحقیقاتی بوده و نهال کلیه درختان و درختچه‌ میوه‌های نیمه گرمسیری و سردسیری آپومیکسی با قابلیت باردهی مجدد بعد از سرمازدگی بهاره، اصلاح شده، پیوندی، بومی، ارقام و نژاد‌های جدید تولید شده و عرضه می گردد.
۱- شناسایی و معرفی انواع ژنوتیپ‌های بومی برتر گردو (آپومیکس با قابلیت باردهی مجدد بعد از سرمای بهاره، هرمافرودیت، خوشه‌ای، پربار بسیار درشت، پوست کاغذی).
۲- گزینش و ارزیابی برای دست یابی به ژنوتیپ بادام آپومیکس با قابلیت باردهی مجدد بعد از سرما زدگی بهاره. این بادام گزینش شده پس از گذراندن مراحل آزمایشات اولیه و مشاهده باردهی مجدد بعد از سرمازدگی در طی ۵ دوره سرمازدگی در سال های اخیر انتخاب شده است.
این بادام دارای خصوصیات برتر دیگری نظیر بسیار پربار، تک قلو زایی، درشتی، درصد مغز بالا (۵۰%)، شادابی، رشد عمودی، مقاومت بالا به شرایط نامساعد محیطی، جدا شدن پوست سبز به هنگام برداشت و عدم نیاز به پوست کنی، … را نام برد.
۳- انگور کشمشی آپومیکس که قابلیت باردهی مجدد (سه بار) پس از سرمازدگی بهاره را دارد دارای عملکرد بسیار بالا با خوشه‌های درشت و شیرین بوده و نسبتا سریع الرشد می باشد. در هر دو صورت وقوع سرمازدگی بهاره و عدم وقوع سرمازدگی در زمان‌های متفاوت شروع شده و تولید میوه و خوشه می‌نماید. در اوایل شهریور به طور همزمان سه نوع میوه رسیده، ترش و شیرین (با یک ماه تاخیر) و غوره در تاک مشاهده می گردد.
۴- گوجه زرد سیدی درختی آپومیکس با قابلیت باردهی مجدد پس از سرمازدگی بهاره می‌باشد.
ژنوتیپ‌های گزینش شده پس از کشت در باغات بیش از ۱۰ سال مورد ارزیابی مجدد قرار گرقته و پس از انجام آزمایشات و تست‌های لازم در طول سالهای تحقیق و کسب موفقعت در باردهی مجدد پس از سرمازدگی‌های بهاره مورد تایید قرار گرفت و در سال‌های اخیر اقدام به تولید و تکثیر آنها شده است و نهالهای تولیدی هم اکنون در نهالستان برای باغبانان محترم عرضه می گردد.
لازم به ذکر است به هنگام بروز سرمازدگی بهاره باغبانان عزیز نیازی به انجام هیچ گونه عملیات سوزاندن چوب، آبیاری و یا آتش زدن لاستیک نداشته و متحمل هیچ گونه هزینه اضافی نخواهند شد. حدود ۲ الی ۳ هفته پس از وقوع سرمازدگی بهاره، میوه‌ها در درختان آپومیکس گزینش شده این شرکت تعاونی در گردو، بادام، انگور کشمشی و گوجه درختی دوباره تولید گشته و ظاهر خواهد شد.
تحقیقات مشابه در سایر گونه‌ها، نژادها و ارقام مثل سیب، گلابی، به، فندوق، زردآلو، آلو، آلبالو، گیلاس و … ادامه دارد.
۵- معرفی شناسایی و معرفی گل محمدی بدون خار و کم خار قاضی جهان با قابلیت تولید ۱۵ تن در هکتار
۶- معرفی شناسایی و معرفی گل محمدی خار دار آتشی قاضی جهان با قابلیت تولید ۷ تا ۱۰ تن در هکتار
۷- اختراع و تولید دستگاه گرده گیر و گرده افشان الکترو استاتیک گونه‌های درختی و زراعی مثل پسته، بنه، خرما، فندوق، ذرت و …
۸- اختراع، تولید و عرضه دستگاه پوست کن گردو با طرفیت پوست کنی ۵۰ کیلو در مدت ۳ الی ۵ دقیقه
۹- خرید تضمینی محصولات تولید حاصل از کشت نهال های این شرکت
۱۰- ایجاد زنجیره کامل از تولید و عرضه نهال، خدمات فنی، مشاوره، نظارت، راهنمایی و هرس، در باغات، مزارع، احداث باغات و توسعه، برداشت محصول، خرید محصول، فرآوری، بسته بندی، فروش داخلی و صادرات خشکبار
۱۱- توزیع نهاده‌ها انواع کود‌های شیمیایی، ترکیبی، تقویتی در نوع پاییزه و بهاره، کود تینگ (مخصوص نهال کاری)،
۱۲- توزیع لوله‌های مخصوص آبیاری قطره‌ای، قطعات و اتصالات، انواع گوگرد گرانوله و معمولی

توانایی ها و قابلیت ها

این شرکت تعاونی دارای متخصص اصلاح نباتات آقای دکتر اکبر عبدی قاضی جهانی‌ (عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی) بوده و در زمینه باغبانی، گیاهان دارویی، گونه های مرتعی، متخصصی کشاورز و باغبان با تجربه آقای محمد سلیمان زاده و جواد سلیمان زاده می باشد.